Zpět na hlavní stránku 29.03.2021

RENA


Děláme střelbu ekologičtější

RENA

Jsem Jaroslav a společně s mou ženou Kateřinou a kamarádem Zdeňkem realizujeme projekt, který se zabývá recyklací brokových nábojnic. 

Jako aktivní sportovec v brokových disciplínách jsem se otázkou, jak zrecyklovat střelecký odpad zabýval už před lety, ale pracovní úraz mi změnil život. Zůstal jsem na vozíku a musel řešit jiné problémy než ekologii ve střelbě. Celý nápad ležel v pomyslném šuplíku až do teď, kdy jsem se rozhodl ho dotáhnout do konce. 

Vyvinuli jsme efektivní způsob, jak nábojnice rozdělit na jednotlivé části a separovat plast a kov. Právě tato separace hraje zásadní roli, protože díky ní získáme jednodruhový vstupní materiál vhodný pro regranulaci. Smyslem celé recyklace je pomoct provozovatelům střelnic splnit jejich zákonnou povinnost ohledně zpracování odpadu. V České republice neexistuje firma, která by tento odpad dokázala zpracovat. Díky naší technologii bude odpad zrecyklován a sníží se tak ekologická zátěž prostředí. 

Naší vizí je dodávat regranulát výrobcům nábojnic a uzavřít tak kruh jejich existence od výroby až po znovu použití. A protože víme, jak těžké je pro handicapované znovu se uplatnit na trhu práce, chtěli bychom výrobu svěřit právě jim. 

Které projekty z 8. ročníku Green Light Akcelerátoru se dostanou až před porotu? Zaregistrujte se a užijte si 29. 4. závěrečnou Startup Show ONLINE.