Zpět na hlavní stránku 13.07.2021

Pokud jsou vám zaměstnanecká pravidla těsná, zkuste podnikat


Podnikání jako jedna z cest, která může vést k úspěšné kariéře. Tak jednoduché to určitě není a mnoho začínajících si „natluče nos“. Ale známe to všichni, i po životních debaklech se člověk znovu postaví na nohy a buď je o zkušenost silnější, a pustí se znovu do boje o titul „podnikatele“, nebo pochopí, že tohle není jeho cesta.

Pokud jsou vám zaměstnanecká pravidla těsná, zkuste podnikat

Jak zjistit, jestli je můj podnikatelský nápad životaschopný? Kde se shánějí peníze na byznys, když je člověk zatím jen student? Je reálné podnikat sám? Otázek je hodně a odpovědi na ně nejsou jednoduché.

Jak začít, když se nemáte od koho učit?

Již před 15 lety začaly po světě vznikat tzv. akcelerátory. Programy, které pomáhají začínajícím podnikatelům a startupům nakopnout jejich byznys. VŠB-TUO provozuje akcelerační program Green Light již 9. rokem. Dvoustupňový systém umožňuje věnovat se jak zájemcům s pouhým nápadem, tak projektům, které už se svým podnikáním začaly.

Program Start je velmi individuální. Zájemci se do něj hlásí většinou bez větší zkušenosti s podnikáním a práce mentora zde začíná zjištěním jejich motivace, ověřením samotného nápadu s potenciálními zákazníky a končí sestavením byznys modelu.  Akcelerátor už je „vyšší dívčí“. Program je po dobu čtyř měsíců opravdu nabitý workshopy a semináři nejen s mentory, ale hlavně s lektory z praxe. Úkolem je ještě více posílit silné stránky, a hlavně zapracovat na těch slabých, aby měl účastník na konci ucelený byznys plán a jasnou představu, zda má jeho projekt smysl nebo je nutné jej změnit či např. doplnit tým o vhodné kolegy.

Chtít podnikat a nezakusit neúspěch je bláhové

Mentoři a lektoři, kteří „greenlightisty“ v průběhu Akcelerátoru provází, jsou sami zkušení podnikatelé. I oni si prošli fázemi úspěchů a pádů, a tak mohou budoucím podnikatelům předat autentické zkušenosti. Účastníci se mohou učit od těch nejlepších. např. od Oskara Kořistky, zakladatele startupu Supernova, který se jako zatím jediný z naší republiky účastnil amerického akcelerátoru Y Combinator, nebo Matěje Kastnera z ProRocketeers, který s projekty pracuje zejména na řízení týmu a efektivní práci v něm. Aby se neodehrávalo vše jen v teoretické rovině, je Akcelerátor každý rok završen celodenní akcí. Dopoledne je věnováno speed datingu s investory a odpoledne se koná závěrečná Startup Show, kde se utkají před porotou nejlepší z akcelerovaných projektů.

Přes 400 přihlášených, 40 mil. investovaných korun, 9 let zkušeností. Do Green Lightu se hlásí zájemci s rozličnými typy projektů a některé z nich na startupové scéně opravdu bodují. Např. chytrá plečka Ullmanna, která se probojovává na eko zemědělské výsluní, rehabilitační pomůcka SenSei, pomáhající dětem s postižením mozku nebo letošní výherce Nilmore a jejich unikátní cirkulární oblečení.

REcyklace NÁbojnic
Akcelerátorem si prošel i pan Jaroslav, který se svou ženou Kateřinou a kamarádem Zdeňkem realizuje projekt zabývající se recyklací brokových nábojnic. „Jako aktivní sportovec v brokových disciplínách jsem se otázkou, jak zrecyklovat střelecký odpad zabýval už před lety, ale pracovní úraz mi změnil život. Zůstal jsem na vozíku a musel řešit jiné problémy než ekologii ve střelbě. Celý nápad ležel v pomyslném šuplíku až do teď, kdy jsem se rozhodl dotáhnout ho do konce,“ vypráví svůj příběh pan Jaroslav.

Tým projektu ReNa vyvinul efektivní způsob, jak nábojnice rozdělit na jednotlivé části a separovat plast a kov. Právě tato separace hraje zásadní roli, protože díky ní se získává jednodruhový vstupní materiál vhodný pro regranulaci. Smyslem celé recyklace je pomoct provozovatelům střelnic splnit jejich zákonnou povinnost ohledně zpracování odpadu. V ČR neexistuje firma, která by tento odpad dokázala zpracovat. Díky technologii projektu ReNa bude odpad zrecyklován a sníží se tak ekologická zátěž prostředí. Jejich vizí je dodávat regranulát výrobcům nábojnic a uzavřít tak kruh jejich existence od výroby až po znovu použití.

„Green Light zhmotnil náš nápad do reálného projektu. To, nad čím jsme do té doby jen přemýšleli, jsme během programu skutečně řešili. Pravidelné konzultace s mentorem nás posunuly mílovými kroky vpřed a díky odborným workshopům jsme z ničeho dokázali vytvořit fungující firmu. A to i přesto, že se letos vše muselo přesunout do onlinu. Závěrečná Green Light Startup Show a představení projektu odborníkům na špičkové úrovni bylo pro nás velkým testem, zda to celé dává smysl. Dostali jsme jedinečnou zpětnou vazbu a získaná finanční podpora byla třešničkou na dortu. Velké díky,” uzavírá pan Jaroslav.

9. ročník Green Light Akcelerátoru

Pokud bude situace příznivá, měl by 9. ročník Akcelerátoru proběhnout částečně v online podobě a částečně „naživo“. Je to vhodný kompromis i pro mimo ostravské účastníky, pro které je tato forma pohodlnější, ale zároveň zůstane zachován jistý osobní kontakt.

Přihlášky bude možné zasílat od 13. září 2021.