Zpět na hlavní stránku 13.01.2020

PĚT OTÁZEK NA TĚLO PRO Radima Malinowskeho ze startupu Acrios


Začátky podnikání jsou většinou těžké. Jak to mají naše startupy? Co se jim povedlo a co naopak projeli? Pět z nich jsme pro vás vyzpovídali :D. Jako prvního jsme poprosili o rozhovor Radima Malinowskeho z firmy ACRIOS.

Radim přišel do Green Light v roce 2016. Přišel s pokorou, která mu zůstala do dnes. Chtěl posunout kupředu svůj již existující systém EnLog, který uměl firmám změřit efektivitu jejich osvětlovacích soustav. Brzy změnil název na ACRIOS a také zaměření samotné firmy, protože o jeho produkt nebyl zájem. Nevzdal se a svou myšlenku přizpůsobil potřebám trhu…a neztěžuje si! Dnes je ACRIOS Systems s.r.o. technologická firma zabývající se vývojem softwaru a hardwaru v oblasti IoT. Vyvíjí dokonce vlastní senzory, které jsou svými vlastnostmi na trhu jedinečné.

PĚT OTÁZEK NA TĚLO PRO Radima Malinowskeho ze startupu Acrios

Jak jsi se připravoval na Startup Show, při čem ses nejvíce zapotil a co bys dnes udělal jinak?
Příprava na Startup Show pro mě byla hlavně o kvalitní prezentaci. Můžete dělat na sebelepším projektu, ale když jej špatně odprezentujete, tak se budete jen těžko posouvat kupředu. S prezentací nám ve 3. ročníku GL pomohl hodně Lukáš Hrdlička z Presenation, takže to zase tak velká dřina nebyla. A jinak bych nic jinak nedělal, protože prezentace měla úspěch.

Můžeš jmenovat jednu myšlenku nebo radu, kterou sis z Green Light akcelerátoru odnesl a která byla (je) pro tebe zásadní?
Během tří měsíců jsme měli v akcelerátoru možnost slyšet spoustu užitečných rad. Kdybych měl jmenovat tu, která mi právě teď vyvstala na mysli, tak to bude rada týkající se ověřování trhu. Nečekejte s uvedením produktu na trh ani vteřinu, vytvořte prototyp a hledejte zákazníky. Ověřte si produkt ještě před tím, než spálíte spoustu času na něčem, co možná nebude nikdo potřebovat.

S jakými překážkami jsi musel v začátcích podnikání bojovat a přišel někdy okamžik, kdy jsi s tím chtěl seknout?
Na překážky se s ohledem na moje aktivity spojené s podnikáním dívám spíš jako na milníky, které si sám určuji. Bylo mým rozhodnutím, že jsem se do toho pustil, a tak nemůžu za překážku označit to, že jsem nešel po škole dělat do korporátu, ale raději brigádničil, abych mohl chodil na semináře GL a měl tak méně peněz než kolegové z vysoké školy. A ano, byly momenty, kdy jsem s tím chtěl seknout, ale nemám to v povaze, takže pokračuji dál, prostě mi to nedá, a hlavně mě to baví.

Co považuješ za svůj největší dosavadní podnikatelský neúspěch nebo přešlap?
Přešlapů byla za dobu, co se podnikání věnuji, celá řada a zpětně se na ně snažím dívat pozitivně, protože z každého přešlapu jsem se nějakým způsobem ponaučil a nyní již věci dělám jinak. Ale tím největším, který si vybavuji, bylo zanedbání právní stránky věci spojené s dojednáním první zakázky, kterou jsem ve firmě řešil. Horlivě jsme se s kolegou pustili do práce dřív, než jsme měli závaznou objednávku, a nakonec to skončilo tak, že jsme propálili spoustu času a peněz a ze zakázky nakonec sešlo.

Na co jsi ve svém podnikání nejvíce hrdý, co se ti opravdu povedlo?
V osobní rovině jsem hrdý na to, že jsem se nevzdal a dál bojuju. Ve firemní rovině na to, že se mi po úvodních peripetiích s týmem podařilo dát dohromady lidi, kteří jsou nejen profesně, ale taky osobnostně kvalitní a také na to, že jsme společně vyvinuli produkt, po kterém je poptávka, a který usnadňuje našim zákazníkům práci a šetří jim prostředky.