Zpět na hlavní stránku 27.03.2018

Díky Dustee si sami změříte kvalitu vzduchu, který dýcháte. Kdykoliv a kdekoliv


„Dustee vám pomůže rozhodnout se, zda si máte jít zaběhat nebo raději zavřít okna a nevětrat“, říká spoluautor mobilního měřiče prachových částic Nikola Carić.

Díky Dustee si sami změříte kvalitu vzduchu, který dýcháte. Kdykoliv a kdekoliv

Problematikou kvality ovzduší se zabývá v rámci své práce v organizaci Čisté nebe. Odtud také vzešel nápad umožnit každému člověku změřit si kvalitu vzduchu, který dýchá v konkrétním okamžiku, a tomu případně přizpůsobit venkovní aktivity. „Pocházím z Olomouce a když jsem se přestěhoval do Ostravy, začal jsem trpět respiračními problémy“, dodává Nikola jeden z důvodů, proč je nutné se ovzduším na Ostravsku zabývat.

Přístroj dokáže změřit stav ovzduší okamžitě a na jakémkoliv místě. Je určen nejen pro domácnosti, ale také pro mateřské a základní školy či domovy seniorů. Přístroj by Nikola rád představil také v sousedním Polsku nebo v Německu.

Veřejné měřící stanice jsou často vzdálené a údaje vám tedy neřeknou zcela přesně, jaký vzduch právě dýcháte ve svém okolí. Zaběhám si? Vyvětrám nebo si raději zapnu čističku vzduchu? Na to vám odpoví Dustee.

Představujeme projekty 5. ročníku GREEN LIGHT Akcelerátoru. Chcete je poznat osobně?
Přijďte 12. 4. na závěrečnou Startup Show.