Zpět na hlavní stránku 03.02.2023

Ostravský startupový akcelerátor Green Ligth slaví 10 let!

Je rok 2013 a v hlavě jednoho muže na VŠB-TUO se rodí myšlenka rozjet něco, co u nás moc lidí nezná, ale ve světě je to hit. Takto vzniká jeden z prvních akceleračních programů v našem kraji a ČR vůbec. Svůj domov našel Green Light na VŠB-TUO, ale jeho dveře jsou otevřeny všem studentům napříč Moravskoslezským krajem i široké veřejnosti se zájmem podnikat v našem kraji.

Ostravský startupový akcelerátor Green Ligth slaví 10 let!

Otcem tohoto nápadu je Martin Duda, tehdejší ředitel, tehdejšího Centra podpory inovací (dnes Business centrum), který s tímto nápadem oslovil Honzu Jůzla, majitele dnes oblíbeného klubu Dock. Celý program a brand vznikal takříkajíc „na koleni“, ale i přesto se do historicky prvního Akcelerátoru přihlásilo 29 projektů a Startup Show konané v klubu Vrtule se zúčastnilo 5 projektů. Což jsou totožná čísla jubilejního 10. ročníku. Náhoda?

Mezi lety 2013–2020 se program neustále vyvíjel a zdokonalovat tak, aby absolventi byli co nejlépe připraveni začít reálně podnikat. Dvoustupňový systém umožňuje věnovat se jak zájemcům s pouhým nápadem, tak projektům, které už se svým podnikáním začali. Mentoři a lektoři, kteří „greenlightisty“ v průběhu Akcelerátoru provází, jsou sami zkušení podnikatelé. I oni si prošli fázemi úspěchů a pádů, a tak mohou budoucím podnikatelům předat autentické zkušenosti. Zájem o startupy se stupňoval a finálové Startup Show po šesti letech nakonec zakotvili v aule VŠB-TUO.

Green Light se nezastavil ani během Covidu. I krizová období totiž mohou být příležitostí k podnikání. Přestože byl celý 8. ročník v onlinu a Starup Show se streamovala živě z Planetária, byl to velmi povedený ročník. Projekt Jonggle nám dokázal, že i žáci středních škol mají skvělé nápady a podnikat se dá už v pubertě a vítězem se stal projekt Nilmore, který vyrábí 100% recyklovatelné oblečení je jedním z nejúspěšnějších absolventů. “Z vítězství máme velkou radost. Každý takový úspěch je pro nás zadostiučiněním po těch letech vývoje našeho produktu a jeho recyklace. Startup Show byla perfektně zorganizována stejně jako celý Green Light, ze kterého se stává program opravdu evropské úrovně,“ říká Mikuláš Hurta, autor vítězného projektu Nilmore.

Během deseti let se do Green Lightu přihlásilo 484 podnikavců, 71 z nich prezentovalo na Startup Show, 16 projektů získalo další podporu z Moravskoslezského kraje ve formě voucherů a částka, kterou byly projekty podpořený soukromými investory přesahuje 62 milionů Kč.

Netvrdíme, že podnikání je jednoduché a mnoho začínajících si „natluče nos“. Ne každému to vyjde napoprvé, ale každá, i ta nevydařená zkušenost k podnikání patří. Úspěšnost našich absolventů, kteří stále podnikají, i když třeba z jiným projektem, je zhruba 40 %, což považujeme za skvělý výsledek.

Udržitelné módní oblečení Nilmore, personifikované herní ovladače GameArts, apka na lepší parkování AnthonyApp, VR v rehabilitacích Virtual Real Life, zavlažovací systém Zahradní Olla, sdílený 3D tisk Joggle, smart a bio zemědělství Ullmanna a další inovativní produkty a apky pro spousty oborů. To vše se urodilo v hlavách absolventů Akcelerátoru. Ti všichni už se svými nápady podnikají. „Dodneška si pamatuji, jak jsme byli v prvním Akcelerátoru a završovali svou prezentaci na Startup Show. Právě Green Light Akcelerátor nám dodal sebevědomí, díky kterému jsme potom vyhráli Czech akcelerátor a dostali se do Ameriky. Z tohoto hlediska startupové akcelerátory mají svoji roli, protože tam lidí mění mindset. Rozhodně bych všem lidem, kteří o startupu uvažují, doporučil Green Light, protože je to perfektní pro start. Já se ho dnes účastním už jako mentor a vidím, kolik péče každý účastník získá. A pak už je to jen na vás.“ Uzavírá Jan Tkáč z firmy AVE soft, absolvent a mentor Green Light Akcelerátoru.

Tak jako bylo slovo akcelerátor před 10 lety vzácné, dnes je situace opačná. Možností, jak si usnadnit vstup do podnikání je opravdu hodně a také my pociťujeme postupné ochlazení zájmu. Zároveň však vnímáme, že rozdíl mezi studenty středních a vysokých škol je zanedbatelný, a tak se nabízí možnost zaměřit své síly na podporu podnikání a podnikavosti právě na středních školách. VŠB-TUO by tak mohla nabídnou ucelený systém podpory podnikání od základních až po vysoké školy i pro širokou veřejnost v celém kraji.

13. 4. jste všichni zváni! 10. ročník je výjimečné jubileum a těšit se můžete na výjimečnou show! Dopolední část bude patřit základním školám a programu Zlepši si techniku, odpoledne bude zasvěceno diskusím a programu pro odbornou i laickou veřejnost a nebude chybět ani něco pro studenty středních i vysokých škol. V podvečer na program volně naváže samotná Startup Show a pořádná oslava 10. výročí! Celou akcí bude provázet moderátor Lukáš Ščurek alias DJ Lowa.