Zpět na hlavní stránku 21.09.2018

Ohlédnutí za pilotním během předmětu STARTUP PODNIKÁNÍ


Že je nemožné spojit teorii s praxí a připravit pro studenty záživný předmět, který by je bavil, a odnesli si z něj pro sebe samotné daleko víc, než jen počmáraná skripta a vydřený zápočet v indexu? Důkazem jsou absolventi předmětu START-UP PODNIKÁNÍ, studenti Ekonomické fakulty na VŠB-TUO, kteří prošli pilotním během tohoto volitelného předmětu v letním semestru 2017/2018.

Ohlédnutí za pilotním během předmětu STARTUP PODNIKÁNÍ

To, že si někdo v letošním roce vybral předmět "Start-up podnikání" svědčí o tom, že je ten člověk odvážný a otevřený novým výzvám. Že by se člověk z Ekonomické fakulty přihlásil na zcela nový předmět v rámci studijního programu, ke kterému nemá žádné podklady z minulých let a reference? No, to se tady zase tak často nevidí. Ale udělal jsem dobře. Tento předmět se jaksi snaží vyjít z řady a nezbývá než říct, že se mu to velmi daří. Respektování individualit je tomuto předmětu vlastní. Start-up podnikání nabízí až nebývale velký prostor ke kreativitě, která se může ubírat v podstatě všemi směry. Žádné drilování pojmů, žádné odříkávání básniček nazpaměť se zde nekoná, ale poctivá práce je vyžadována,“ říká Dominik Klimscha, student oboru Management.

„Studenty jsme se rozhodli vtáhnout přímo do centra dění, proto se výuka předmětu START-UP PODNIKÁNÍ koná v prostorách Podnikatelského inkubátoru, kde mají studenti k firemní kultuře co nejblíž a nelimitují je školní lavice,“ shodují se odborné garantky předmětu Hana Štverková z Katedry podnikohospodářské Ekonomické fakulty VŠB-TUO a Andrea Šimoníková z Centra podpory inovací VŠB-TUO. Ani Tereza Kudělková, studentka z oboru Ekonomika podniku, nenechává stranou své postřehy: "Předmět Start-up podnikání je ideální pro všechny studenty, kteří už jsou unaveni z předmětů, které se praxe ani nedotknou. Předmět vedou skvělí lidé, kteří Vám pomůžou s Vaším "startem". Poznáte příběhy lidí z praxe a dostanete se do obrazu, jak to v "byznyse" chodí. Tento předmět je příjemná forma odpočinku od náročných "biflovacích" předmětů, kterých je ve škole přemíra. Věřím, že každý kdo si tento předmět zvolí, nebude litovat!" Je samozřejmě ideální, pokud plánovaný podnikatelský záměr vychází z Vašeho vlastního talentu, z toho, co Vás baví a naplňuje, při čem zapomínáte na čas. Od nalezení vlastního talentu se odvíjí celá struktura jednotlivých vyučovaných hodin. Projdete si procesem ověřování potřeb zákazníka, hledání mezery na trhu, nalezení vhodného řešení a stanovení Vašeho business plánu. Zjistíte, jak sestavit tým lidí a jak efektivně pracovat s finančním plánem tak, ať je Vám k užitku. A co víc? Naučíte se svůj záměr prezentovat a umět ho prodat tak, aby zaujal potenciální investory a lidi, kteří Vám mohou ze startu pomoci s financováním.

Předmět vyučují nejen interní mentoři, ale také celá řada odborníků z praxe, lidí, kteří úspěšně podnikají a rádi předají své vlastní zkušenosti se svými začátky dál. Student Michal Pastva k tomuto dodává: „Zaujal mě přístup všech lektorů, otevřenost a okamžitá pomoc s čímkoli. Odnáším si enormní množství nových informací, názorů, které jistě v budoucnu využiji.“ Zápočtem ale nic nekončí! Naopak, po jeho absolvování máte jedinečnou možnost pokračovat s realizací svého podnikatelského záměru v programu GREEN LIGHT, který realizuje Centrum podpory inovací VŠB-TUO již 6. rokem. Ať už se rozhodnete jakkoli, Centrum podpory inovací Vám nabízí širokou škálu možností pro navazující spolupráci. Té zřejmě využije i student doktorandského studia Jiří Branžovský: „Rád bych se kapitálově i personálně zapojil do startupů, rád investuji do zajímavých nápadů.“ Možnost zapojit se do týmu jiných startupů či nabídku konzultací ke své diplomové práci by v budoucnu rádi využili i další „ambasadoři předmětu“ Tomáš Marek a Martin Šenk z oboru Ekonomika podniku Ekonomické fakulty VŠB-TUO.

O tom, že si spolu s mentory i kouči padli naši pilotní studenti vzájemně do noty, svědčí i jejich nedávný víkendový pobyt v beskydské přírodě na Cestě za hledáním vize. Pro ty z Vás, kteří ještě váháte, další běh předmětu START-UP PODNIKÁNÍ se rozběhne v letním semestru 2018/2019. Podařilo se ho zařadit do nabídky dalších oborů a fakult v rámci VŠB-TUO.

Bližší informace o předmětu: www.cpi.vsb.cz/ Autor: Kateřina Kučová, manažer podpory podnikání, CPI VŠB-TUO