Zpět na hlavní stránku 08.04.2019

Katka Kubrická zvládá překážky v byznysu i na koni


Katka Kubrická byla jednou z finalistek únorové Startup Show. Její projekt sice nevyhrál, to ale neznamená, že by podnikání pověsila na hřebík. Jaké to je, rozjíždět byznys při studiu, nám Katka řekla v rozhovoru.

 

Katka Kubrická zvládá překážky v byznysu i na koni

Představ nám svůj projekt?
Jedná se o informační systém elektronické dokumentace BOZP (bezpečnost a ochrana zdraví při práci) a PO (požární ochrana), který je určen interním zaměstnancům firem, kteří zodpovídají za plnění úkolů této problematiky, což jim stanovuje zákon. Často není tato činnost jejich hlavní náplní práce, proto jim chceme práci usnadnit.

Jak tě napadlo začít s něčím takovým?
K nápadu jsem přišla na základě osobních zkušeností z praxe, protože tento obor studuji na Fakultě bezpečnostního inženýrství při VŠB-TUO.

Co jsi dělala dříve (projekty, nápady)?
V minulosti jsem měla ještě jeden nápad na aplikaci pro zabezpečení objektu. S tímto projektem jsem se také hlásila do Green light akcelerátoru, ale při výběrovém řízení jsem zjistila, že něco takového již existuje. Přesto to bylo dobrá zkušenost.

Jak se změnil tvůj každodenní život s vývojem projektu?
Každodenní život jako takový se nemění. Největší změna nastává v časovém rozložení dne. Najednou člověk zjistí, že nemá čas na volnou zábavu a omezuje všechny aktivity, kterým se předtím pravidelně věnoval.
Samozřejmě se mění i myšlení, člověk hned nad vším přemýšlí jinak, pak z toho nemůže spát a začíná koloběh :D
Nelze to ale jednoznačně specifikovat, přece jenom si člověk během života něco vytvořil a něčemu se věnuje. Já třeba již 15 let závodně jezdím na koni a není možné skončit ze dne na den, nemám to ani v plánu. Ale chci říct, že člověk to musí udělat tak, aby stíhal i něco navíc, pracovní doba dne se prodlužuje, ale to k tomu patří. Zkrátka musím se projektu věnovat každý den.

Co bylo zatím nejtěžší při realizaci projektu?
Nejtěžší je vždy ztráta motivace, podpora v této situaci je hrozně důležitá. I když tomu sám zakladatel projektu věří, nastane chvíle, kdy má všeho tzv. plné zuby, jelikož cesta k úspěchu je trnitá.

Jak tě posunulo inovační prostředí v Ostravě? 
Greenlight mi otevřel obzory, co vše podnikání vlastně obnáší, což je hrozně důležité. Zároveň účast v tomto projektu mě posunula na cestě za úspěchem mnohem dál.

Jaké jsou plány do budoucna?
Nyní je potřeba informační systém doladit, následně správně naprogramovat a začít prodávat. Zní to jednoduše :D

Aktuální problémy, které řešíš?
Problémem jsou vždy peníze, naštěstí se nejedná o žádné výrobní procesy a tím máme náklady na rozjezd nižší. Dalším problém je výběr vhodné spolupráce s konkrétními investory a podobně.

Oblíbené zábava, když nepracuješ na projektu?
Jak jsem zmínila, jezdím závodně na koni, proto se ve volném času věnuji tréninku. Zbytek času trávím s přítelem.


Co by měl mít v sobě člověk, který se rozhodne realizovat svůj nápad?
Z mého pohledu je hrozně důležitá cílevědomost, člověk si musí za svým cílem jít, ale zároveň u toho musí být trpělivý.

Tvé vzory?
Mým vzorem je každá osoba, která úspěšně rozjela své podnikání a následně své podnikání udržuje v kladných číslech.

 

Díky za rozhovor a snad ti nějaká podkova přinese štěstí :-)

 


Autor: Michal Jiří MyImage
Foto: archiv CPI a Stanislav Pitela (Piškovrek)