První univerzitní spin-off firma slaví úspěchy

Když v srpnu 2015 VŠB – Technická univerzita Ostrava majetkově vstoupila do společnosti Projektově.CZ, dalo se jen odhadovat, nakolik bude spolupráce úspěšná. Dnes je Projektově.CZ efektivní nástroj pro plánování a řízení projektů v rámci běžné provozní agendy firem po celé České republice. Denně tak software používá přes 1 500 uživatelů ze 150 firem, mezi nimiž jsou i AXA Assistance nebo Fann Kosmetika.

Software Projektově.CZ vyvíjí tým pod vedením absolventa Ekonomické fakulty Zdeňka Solnického, který v počátcích vývoje konzultoval teorii projektového řízení právě se svými pedagogy na fakultě. Po vzájemné dohodě VŠB-TUO a Projektově.CZ založili spin-off firmu, čímž se dosavadní spolupráce v oblasti vývoje a testování služby ještě prohloubila.

Na podzim 2017 firma Projektově.CZ úspěšně vstoupila na slovenský trh a plánuje několik změn ve své organizační struktuře. Na to, co se bude dít a jak hodnotí spolupráci s univerzitou, jsme se Zdeňka zeptali.

V srpnu 2015 jsi uzavřel s VŠB-TUO spolupráci. Co tomu předcházelo a jak zpětně toto rozhodnutí hodnotíš?

V začátcích svého podnikání jsem se potkal s dnes již bývalým spolumajitelem Jirkou Kubicou, jehož společnost vyvíjela firmám software na míru. Pro udržení pořádku v úkolech sama nástroj podobný Projektově.CZ používala. Všiml si, že řada jejich klientů má o takový nástroj zájem, ovšem ten, který ve své firmě využívali, byl pro běžné uživatele příliš složitý. Tak vznikla naše spolupráce a posléze založení Projektově.CZ s.r.o.

Náhled myšlenkové mapy v systému Projektově.cz

Uměli jsme programovat, ale chyběly nám hlubší znalosti z teorie projektového řízení. Konzultovali jsme ji proto s pedagogy na Ekonomické fakultě a implementovali do našeho softwaru. Vstupem univerzity do Projektově.CZ se spolupráce ještě zintenzivnila, a navíc nastartovala změny, které by bez její účasti nebyly možné. Především jsme změnili uživatelské rozhraní a vylepšili jej na základě podnětů ze strany univerzity. Celý produkt to akcelerovalo kupředu a byl to vlastně první krok k tomu, aby byla naše firma úspěšná.

Jak velký posun Projektově.CZ udělalo od svého založení?

V současné době máme stabilní bázi klientů, která je složená z jednotlivců, malých a středních firem i velkých korporací. V září 2017 jsme vstoupili na slovenský trh, což byl pro nás velký krok. Hodně se na tom učíme, vyhodnocujeme fakta, abychom se dobře připravili na případné otevření dalších trhů. Pracujeme ve čtyřech lidech, ale některé služby, např. marketingovou podporu, si outsourcujeme.

Mezi svými klienty máte i velké firmy a organizace. Jak se ti daří tyto velké hráče získat? Nabízíš jim vyzkoušení svého softwaru nebo tě oslovují samy?

Jsme v přetlaku poptávky. Všechny velké firmy jsme získaly zespodu, tedy obrátily na se na nás samy.  Náš obchodní model je takový, že náš produkt nabízíme jen klientům, kteří mají zájem. Vyzkouší si zkušební verzi a my vidíme, zda s ní pracovali a zda je to zaujalo. Pokud ano, domluvíme se a pomáháme jim software nastavit na míru. Máme přes 100 poptávek měsíčně na zkušební verze.

Přijal jsi pozvání přednášet studentům nového univerzitního předmětu Startupové podnikání. O čem jsi jim přednášel?

Zdeněk Solnický přednáší studentům nového předmětu Start-UP Podnikání.

V rámci spolupráce s VŠB-TUO chodím mezi studenty pravidelně. Prezentuji a ukazuji jim, že podnikání je alternativa k zaměstnání. Také povídám o metodě Lean canvas, což je jednoduše strukturovaný plán vašeho podnikání, který se vejde na pouhou jednu stranu a ve startupovém světě nahrazuje klasický podnikatelský záměr.