MIR Design nabídne inovativní řešení pro bydlení

MIR Design nabídne inovativní řešení pro bydlení

Projekt MIR Design prošel před dvěma lety akceleračním programem GREEN LIGHT a představil své revoluční bydlení – domy využívající zeminu jako izolant. Stavba je nenáročná na pozemek a nevyžaduje betonové základy. Kam se vývoj domu za dva roky posunul? Zjišťovali jsme s Romanem Fojtíkem a Viktorem Kučerou – představiteli projektu.

Od nápadu k prvnímu vzorovému domu

Jak už to tak bývá, dobré nápady se zrodí, když to člověk ani nečeká. Nápad na inovativní model bydlení dostal Roman Fojtík doma ve vaně. Inspirací Romanovi však byly trochu netradičně důlní stavby, které mu vnukly myšlenku postavit dům na základech kruhovité konstrukce, obdobně, jako se používají výztuže právě v dolech.

Po úspěšné prezentaci projektu v programu GREEN LIGHT, začal dvouletý maraton vyřizování stavebního povolení, shánění a koupě pozemku k výstavbě vzorového domu a následovala výroba části konstrukce, zátěžové zkoušky a testování. To vše je konečně úspěšně hotovo a na podzim letošního roku by měl být vzorový dům hotov.

Inovativní řešení – dřevěná kruhová konstrukce

Obdobné typy domů samozřejmě existují, ale jedná se o nákladné železobetonové modely, které jsou obyčejným smrtelníkům cenově těžko dostupné. Naopak konstrukce MIRu je dřevěná, stejně jako její opláštění. Celá kostra je pokryta vrstvou speciální izolace, která byla vyvinuta především pro mosty. Tato izolační vrstva, která vypadá jako guma, chrání celou konstrukci před vlhkem, hmyzem i mechanickým poškozením.

Proč kruhovitá kostra? Kruhová výztuž je nejlepší pro rozložení zátěže. Kruhový tvar se dá navíc výborně využít, ať už pro zabudování elektroinstalace a rozvodů vody, tak jako úložné prostory. A co takhle mít v podlaze zapuštěnou vanu nebo rovnou celý bazén? Žádný problém. Pokoje mají klasický hranatý tvar a jsou do celé konstrukce vestavěné, ale prostory mezi stěnami a konstrukcí se dají využít jako například u jachet. Dům se díky modularitě dá postavit individuálně dle přání zákazníka. Díky možnosti sériové výroby je dosaženo příznivé ceny. Stavby MIRu jsou zároveň chráněny patentovou ochranou.

„Tak trochu Hobitín“

Na první dojem se může zdát, že dům vypadá jako „Hobitín“ Tento design je však pouze vedlejším efektem celého nápadu. Ano, dům skutečně nemá klasickou střechu a díky tomu, že je izolován zeminou skutečně připomíná dům ze slavné série filmů o hobitech. Nenechte se však mýlit, dům je nejen prostorný, ale díky oknům a světlovodům, také dostatečně prosvětlený a vzdušný.

Nově a netradičně

Jaké jiné výhody má dům společnosti MIR Design? Je to především využití zeminy jako izolantu (v létě chládek, v zimě teplo a hlavně ticho – to vše díky zemině jako izolantu). Dům je typově podobný bungalovu, tedy přízemní. Šetří náklady na základovou desku i střechu. Přímo v domě lze mít v podlaze zabudovány např. reproduktory, vanu, květiny nebo i bazén. Díky skvělé izolaci stačí k vytápění malé topné těleso a na střeše můžete mít třeba květinový záhon.

http://www.mirdesign.cz/