Absolventi GREEN LIGHTU uspěli v krajské soutěži a připravují aplikaci proti odpadkům

Zdeněk Polanský a Luka Oros. Dva absolventi loňského GREEN LIGHTu, které si možná pamatujete s iniciativou Zero Waste University připravují v současnosti nový projekt zaměřený na prevenci nepořádku ve městech. S projektem Zero Waste City uspěli v polovině září v krajské soutěži o nejlepší chytrá řešení a po novém roce připravují spuštění nové mobilní aplikace.

Zdeněk Polanský a Luka Oros přebírají cenu pro jejich projekt Zero Waste City.

Jak bude aplikace fungovat?

Mobilní aplikace Zero Waste City bude mapovat dostupné kontejnery na tříděný odpad, sběrné dvory a místa, kam lze ukládat odpad. V rámci Ostravy bude osázeno až několik desítek takovýchto košů QR kódy. Pokud občané uvidí někde plný koš, nasnímají přes aplikaci QR kód a prostřednictvím aplikace tak upozorní technické služby, které se mohou rychle postarat o úklid.

Proč vznikla a jak bude aplikace Zero Waste City fungovat?

Jeden z autorů aplikace, Zdeněk Polanský, k tomu dodává: „Chtěli jsme, aby možnost, jak nahlásit plné koše a kontejnery byla pružná a informace se neztratila v úředním systému. Proto využíváme moderních technologií jako mobily nebo tablety, které nosíme všichni u sebe a nahlášení nám nezabere víc než pár „kliků“. Aplikaci budou v pilotním provozu první rok zdarma využívat městské obvody Ostrava-Poruba a Ostrava-Jih. V dalších letech pak bude pro města a obce zpoplatněna.

Foto z předání cen: Lukáš Ston, Magazín PATRIOT